Тава со месо и зеленчук

21 јануари, 20130
vkusno

Потребни состојки:

 • 275 гр лиснато тесто
 • 300гр пилешко бело месо
 • 300гр тиквички
 • лажица путер
 • главица кромид
 • 80гр рендан кашкавал
 • бибер
 • сол
 • сецкан магдонос

За прелив:

 • 4 јајца
 • 100мл млеко
 • 100мл павлака за готвење

Начин на подготовка:

Ситно исецканиот кромид пропржете го на загреано масло. Додадете бело месо и тиквици исечени на коцки. Динстајте десет минути на силен оган брзо да испари вишокот на течност. Со развиеното лиснато тесто обложете го подмачканиот калап, и на дното избодете го со вилушка на неколку места. На тестото распоредете го подготвениот зеленчук и месо и прелијте со сецкан магдонос. Прелијте со смеса од изматени јајца, павлак, млеко и рендан кашкавал. Печете околу 40 минути на 180 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber