Вака изгледа автомобил од 3,9 милиони долари

5 март, 20130
888

Ламборџини на саемот во Женева го претстави новиот модел Veneto , кој е изработен како дел од прославата по повод 50 годишнината од италијанскиот производител. Ќе бидат произведени само 3 примероци, а и покрај цената од 3,9 милиони веќе се продадени.

Венето има 6,5 литарски мотор со 12 цилиндри кој произведува 750 кс. Од 0 до 100 км/ч постигнува за 2,8 секунди, а максимална брзина е 355км/ч.

Од компанијата велат дека во поглед на дизајнот особено внимание е посветено на аеродинамиката и дека тоа го прави автомобилот да изгледа и да функционира како тркачки болид, но кој е прилагоден за употреба во сообраќај.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber