Запознајте го Мајк, пилето кое живеело 18 месеци без глава!

5 ноември, 20130
5

Често пилињата откако ќе им ја отсечат главата продолжуваат да трчаат наоколу неколку минути се додека не им откажат сите животни функции. Меѓутоа Мајк не се откажал, и на големо изненадување тој продолжил да живее, а семејството Олсен после тоа одлучиле да му пружат нега.

Безглавото пиле Мајк или Неверојатниот Мајк е пилето кое најдолго живеело без глава – цели 18 месеци.

Не со прашање ни денови, ни минути, ни секунди, туку месеци. Вкупно живеел од април 1945 до март 1947 година.

Фармерот Лојд кога му ја отсекол главата на петмесечното пиле не ја закачил вратната артерија, а мозочното стебло останало исто така недопрено.

Откако останал без глава, Мајк и понатака продолжил да оди.

Мајк, пилето кое живеело без глава и понатака рефлексно барало да колва и да бара храна мрдајќи како сите други пилиња со вратот. Но го хранеле преку отворот на вратот кој останал отворен.

Ни пред ни после тоа не се случило ни една друга кокошка да преживее толку долго без глава.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ATz3AdbjyRI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit