Акните се последица од стрес, лутењето води до осип, адреналинот предизвикува црвенило…

1 септември, 20140
2

 

Кога се лутите или сте под стрес, на лицето се појавува реакција која ве издава. Се што чувствувате јасно се оцртува на вашето лице.

Лутењето предизвикува осип
Најчесто лутината која долго се таложи и создава притисок може да предизвика иритација на кожата. Таа предизвикува испуштање на кортизолот и адреналинот во крвотокот што предизвикува осип.
Акните ги добивате од стресот
Стресот го поттикнува излачувањето на кортизол кој неповолно влијае на кожата и може да предизвика дерматит, псоријаза и акни.
Адреналинот предизвикува црвенило
Ако сте возбудени, под постојан адреналин, ќе имате зголемена чувствителност на кожата. Црвенилото настанува со ширењето на крвните садови и напливот на крвта. Црвенилото можете да го ублажите ако шмукате коцки мраз.
Депресијата предизвикува егзема
Траумата и анксиозноста го зголемуваат ризикот за егзема, потврдуваат германските научници. Исто така, овој тип на кожа е почест кај луѓето кои страдаат од депресија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş