Апсолутен есенски хит: Јастог плетенка

13 септември, 20140
8

Плетенката рибина коска е фризура која ја обожаваат сите генерации. Но, оваа вечна фризура достигна ново ниво и стана апсолутен хит.

 

Ако сакате да ја испробате, не мора да одите на фризер. Со помош на ова упатство за само неколку минути можете да ја сплетете дома, пред огледало.

Потребни ви се:

  • Шноли
  • Штипки за коса
  • Силиконски ластичиња
  • Лак за коса
  • Чешел

Постапка:

Косата пуштете ја слободно, а со чешел истапирајте го темето, а потоа префрлете ја на една страна.

Доколку имате шишки, зацврстете ги со шнолички или сплетете ги во мала опуштена плетенка која ќе ја прицврстите со шнола.

Косата поделете ја на 2 дела – преден, помал дел кој е поблизок до лицето и заден, поголемиот дел кој се наоѓа на задниот дел од главата.

jastog-pletenka-glamurozna-frizura-gotova-za-nekolku-minuti-02.jpg

Задниот дел поделете го на 3 прамени и секој замотајте го. Привремено прицврстете ги со штипки за да не се одмораат.

Предниот дел поделете го на 2 дела и секој дел замотајте го посебно, а потоа вкрстете ги како би добиле подебел прамен.

Задниот дел исто така замотајте го во еден прамен. Потоа преплетете ги и двата дела. Заврстете со шноли и ластичиња.

jastog-pletenka-glamurozna-frizura-gotova-za-nekolku-minuti-03.jpg

Пропрскајте со лак и фризурата е готова!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş