Чоко-локум ролат

12 ноември, 20140
12

Состојки

 • 150 г локум
 • 150 г шеќер во прав
 • 1 лажица путер (омекнат)
 • 180 г бисквити
 • 50 г путер
 • 50 мл вода
 • 80 г суви сливи (малку потопени во вода)

Подготовка

 1. Локум и шеќер во прав Во сад, ставете го локумот, шеќерот во прав и една лажица стопен маргарин.
 2. Смеса од локум Со раце месете се додека на добиете фина, хомогена смеса, слична на тесто.
 3. Расукана смеса од локум Врз површината за сукање, наросете малку шеќер во прав и смесата од локум расукајте ја во големи на калапот за колач.
 4. Калап обложен со локум Калапот обложете го со проѕирна фолија и обложете го смесата од локум. Нежно притиснете ја смесата за локумот да ја добие саканата форма.
 5. Подготвен фил Во блендер, ставете ги бисквитите заедно со сувата слива. Измелете ги и додадете го путерот и водата. Блендирајте неколку минути се додека не добиете фина смеса.
 6. Наполнет калап Со смесата од бисквити наполнете го калапот, добро притиснете, израмнете и оставете го ролат да се олади.
 7. Чоко-локум ролат Оладениот ролат од локум исечкајте го на тенки кришки и послужете го. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş