Чоколадна торта која не се пече

11 ноември, 20140
3

Состојки:

  • 1l млеко
  • 10 лажици шеќер
  • 3 пудинзи од ванила
  • 300g млечно чоколадо
  • 100g бело чоколадо
  • 500ml слатка павлака
  • Пакетче бисквити

Подготовка:

Во 200ml млеко разматете ги пудинзите и шеќерот. Остатокот од млекото ставете го во тенџере и загрејте го додека не зоврие. Додадете го разредениот пудинг и сварете го.

Добиениот пудинг поделете го на 2 дела. Во едниот додајте го темното, а во другиот белото чоколадо. Мешајте додека чоколадото не се растопи. Оставете ги да се оладат.

Слатката павлака изматете ја со миксер, па по ¼ додадете во темното и светлото чоколадо.

Во овален калап ставете фолија, па истурете ја светлата смеса и дел од темната смеса. Благо измешајте ги додека не добиете црно-бели шари.

brzo-i-lesno-cokoladna-torta-koja-ne-se-pece-02.jpg

Нанесете ја преостанатата павлака, израмнете, па потоа додадете го остатокот од смесата со темно чоколадо.

Бисквитите потопете ги во млеко, па наредете ги врз смесата.

Тортата покријте ја со фолија и ставете ја во ладилник да се олади неколку часа.

Земете чинија или плитка тава поголема од садот во кој ја правевте тортата и превртете ја.

Сечете и декорирајте по желба.

brzo-i-lesno-cokoladna-torta-koja-ne-se-pece-03.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş