Домашен пудинг од банана и ванила

29 октомври, 20140
11

Потребни состојки:

  • 3 јајца
  • 200 гр. шеќер
  • 240 мл. млеко
  • 3 банани
  • 1 лажица есенција ванила

Подготовка:

Изматете ги јајцата, додадете шеќер, млеко и есенција од ванила и матете додека не добиете воедначена смеса.

Додадете ги ситно сецканите банани. Варете на пареа околу половина час додека пудингот не се згусне и мешајте повремено со цел на површината да не се формира кора.

Сипете во садови за служење, а по желба украсете со парчиња банана и листови нане.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş