Еве како се пренесуваат полово преносливите болести

17 декември, 20140
3

Кондомот може да ве заштити од поголемиот број на полово преносливите болести, но ако не сте сигурни во новиот партнер, најсигурна е апстиненцијата.

Еве како се пренесуваат полово преносливите болести:

Кожа на кожа: Херпес, сифилис, ХПВ

Телесн течности (сперма, вагинален секрет и крв) : хепатит А, Б и Ц, ХИВ, хламидија, ХПВ, сифилис, гонореја

Орален секс: Хламидија, хепатит А, Б и Ц, генитални брадавици, стидни вошки, и во ретки случаи и ХИВ

Ако некој од вас двајца има херпес на усните, чир или рана во устата или на усните, гениталиите или анусот, па дури и воспаление на грлото, заборавете на орален секс и посетете општ лекар, уролог или гинеколог.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş