Интел претстави компјутер со големина на мемориска картичка

9 јануари, 20140
18

Мини компјутерот на Интел е наречен Едисон и ќе се појави на пазарот во текот на втората поливина на 2014 година, а ќе има вградено Wi-Fi и Bluetooth и ќе може да се смести буквално секаде.

Интел уште еднаш покажа зашто е еден од водечките производители во светот кога се во прашање процесорите. Овој процесор е во рангот на некогашните Pentium PC. Пред некое време Интел направија и процесор за повеќето популарни гаџети под името Quark, а баш тој процесор ќе ги придвижува идните десктоп компјутери. Едисон има двојадрен Quark процесор кој ќе работи на 400 Mhz и користи Линукс оперативен систем.

Foto: Intel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit