Карактеристики што ги поседуваат ментално стабилните личности

11 декември, 20140
7

Стабилните луѓе имаат здрави навики. Ова е заклучокот на психотерапевтката Ејми Морин која за Lifehack направи листа на карактеристики што ги поседуваат ментално стабилните личности. Со оглед на тоа што се наоѓа на нејзината листа, можете да проверите како стоите и вие самите по ова прашање.

1. Не трошат време на самосожалување.

2. Никогаш не дозволуваат некој друг да ги контролира или да има моќ над нив.

3. Не се плашат од промената.

4. Не трошат енергија на работи што не можат да ги контролираат.

5. Не се опседнуваат со тоа да ги задоволат сите.

6. Не се плашат да преземат однапред вкалкулиран ризик (што значи да за ризикот, но не по секоја цена).

7. Не се опседнуваат со минатото, посакувајќи работите да биле поинакви.

8. Не ги повторуваат грешките.

9. Не завидуваат на туѓиот успех.

10. Не се откажуваат после првиот неуспех.

11. Не се плашат да бидат сами.

12. Немаат чувство дека светот им должи нешто.

13. Не очекуваат инстант резултати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş