Карамел плазма колачиња

3 ноември, 20140
26

Состојки

 • 300 г мелени бисквити
 • 100 мл вода
 • 100 г путер
 • 50 г шеќер (состојки за карамел крем)
 • 10 г путер (состојки за карамел крем)
 • 50 мл слатка павлака (состојки за карамел крем)
 • 1 кесичка шлаг крем од ванила (состојки за фил)
 • 125 мл ладно млеко (состојки за фил)
 • 80 г мелени бисквити (состојки за фил)
 • малку чоколадо (рендано)

Подготовка

 1. Подготовка на тестото од бисквити Во блендер, ги мелеме бисквитите. Додаваме вода и растопен путер и мешаме се додека не добиеме хомогена смеса.
 2. Спремно тесто од бисквити Доколку тестото ви се распаѓа, додадете уште малку вода и повторно добро измешајте го тестото од бисквити.
 3. Калапчиња намачкани со путер Калапчињата во кој ќе ги печете колачињата добро намачкајте ги со путер.
 4. Тесто од бисквити врз калапчињата Ставете од тестото од бисквити во калапчињата и со прсти подеднакво распоредете го.
 5. Испечени колачиња Печете ги во загреана рерна, на 180 степени, околу 7-10 минути или се додека не се исуши тестото и станат малку крцкави.
 6. Крем од ванила Во меѓувреме, подгответе го кремот од ванила. Со миксер, прашакот за подготовка на крем изматете го со 125 мл ладно млеко.
 7. Додавање на мелени бисквити Во готовиот крем од ванила, додадете мелени бисквити и со лажица измешајте.
 8. Карамел Карамел крем: растопете го путерот, па додадете го шеќерот. Гответе го на умерен оган, со констатно мешање, се додека не се растопи шеќерот и добие кафена боја.
 9. Карамел Слатката павлака стоплете ја (но не да зоврие). Садот со шеќер тргнете го од оган и постепено, со константно мешање, додавајте од павлаката. Вратете го на оган само уште една минути и потоа карамелот е готов.
 10. Полнење на колачињата со крем Ванила кремот ставетего во шриц и наполнете ги колачињата.
 11. Карамел врз колачињата Одозгора сипете од подготвениот карамел.
 12. Карамел плазма колачиња Пред сервирање, врз колачињата, наросете малку рендано чоколадо. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş