Кекси со путер

18 септември, 20140
11

Состојки:

170гр. путер,

50гр. шеќер во прав,

70гр. мелени бадеми,

270гр. меко брашно,

2 кесички ванилен шеќер,

150гр. шеќер во прав и

3 кесички ванилен шеќер (за посипување)
Подготовка:

Направете тесто од состојките, завиткајте го во фолија и оставете го еден час во фрижидерот (а може и подолго). Загрејте ја рерната на 175 степени. Тестото обликувајте го по желба и печете го околу 10 минути. Треба да остане бело. Печените кекси извалкајте ги во шеќер во прав помешан со ванилен шеќер.

Така подготвените кекси, можете да ги комбинирате со разни слатки додатоци: чоколадо, сладолед, мачмалоу, овошје…

keks3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş