Ликер како божиќна напивка

2 јануари, 20140
liker_bozik_!

Овој ликер го има мирисот на најубавиот христијански празник – Божик. Мирис на зима и топлина кој ќе го опие вашиот дом.

Потребно е:

6 парчиња суви смокви
3 парчиња урми
10 парчиња суви сливи
2 стапчиња цимет
неколку каранфилчиња
неколку зрна црн бибер
2-3 црна кардамом
2 лажици мед
150 гр кафеав или бел шеќер
1 лимон, исечкан на тркалца
1 портокал, исечкан на тркалца
1 шишенце екстракт од рум
700-1000 мл ракија или вотка
Подготовка: Во голема тегла ставете ги сите состојки и прелијте ги со алкохол. Теглата оставете ја ја темно и ладно место неколку дена колку да се спојат сите ароми.

liker_bozik_2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit