Мапа на најбогатите луѓе во Европа

1 септември, 20140
4
Најбогат во регионот е Хрватот Ивица Тодориќ, сопственик на компанијата Агрокор, со 1,1 милијарди долари.

Сопствениците на малопродажните синџири и компании кои се занимаваат со финансии владеат во Европа, барем на листата на богатство! Сајтот Reddit ја објавилемапата на најбогатите компании на Стариот континент.

Големата разликата во однос на САД е тоа што во Европа нема лидер во областа на технологијата, како што ни нафтени магнати, но затоа компанијата “Нутела” се покажала како многу профитабилен бизнис. Па така најбогатиот Италијанец Михаел Фереро има богатство од 27 милијарди долари.

Над него се само Французинката Лилијан Бетанкур, сопственичка на компанијата Loreal со 37 милијарди и Амансијо Ортега, сопственикот на шпанскиот малопродажен синџир “ZARA” чие богатство вреди дури 62 милијарди долари.

Дитер Шварц – германскиот трговски синџир “Lidl” e тежок 21 милијарди, додека империјата на Кејд Кирк, сопственикот на поголемиот дел акции од групата “Lego” вреди 10 милијарди.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş