Местото на Исусовото раѓање

6 јануари, 20142
na

Храмот на раѓањето е еден од најстарите културно историски споменици во светот. За некого туристичка дестинација за Божиќ, за некого историски монумент, за сите Христијански верници-  свет објект во кој е роден Господ Исус Христос.

Речиси секој турист ова место го доживува емотивно. Секој е врзан за приказната за Исус од Назарет, од моментот на ѕвездата која го најавува неговото раѓање, па се до наталниот чин во скромната штала, емотивната слика на Богородица и малиот Исус, обиколени со домашни животни кои исто така ја чувствуваат важноста на овој момент.

Денес, местото за кое се верува дека е роден Исус Христос, се наоѓа во Витлеем. Станува збор за горенаведениот Храм на раѓањето, кој претставува комплекс од две цркви, кои хармонично, духовно и спонтано даваат слика на традиционален објект со енормно значење. Во внатрешноста,  точно е познато местото на Исусовото раѓање и е обележано со ѕвезда, симболично. Дневно, ова место го посетуваат стотици илјади туристи, а најголема е посетеноста за време на Божиќ.

 

 

2 comments

  • lila

    23 јануари, 2014 at 17:48

    prekrasno

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber