Мини пица ролнички

1 декември, 20140
13

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

150 грама Шунка

1  лажичка шеќер

100 милилитри Масло

300 грама Кисела павлака

100 грама Кечап

15   Квасец

100 милилитри Вода

600 грама Брашно

1   Јајца/це

ПОДГОТОВКА:

Квасецот растопете го во водата и малку шеќер.

Додадете го во брашното, маслото, киселата павлака и јајцата.

Замесете меко тесто.

Оставете го да одстои барем еден час на топло.

Потоа што потенко исукајте, премачкајте го со кечап и посипете со оригано.

Наредете ја шунката исечена на листови.

Потоа изрендајте го сирењето, па изролајте го тестото и од едната и од другата страна, така што ќе добиете две ролни.

Сечете парчиња, наредете ги на плех и испечете ги на 200 степени додека да добијат убава црвена боја.

ДОБАР АПЕТИТ!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber