Nutella куглоф

22 септември, 20140
16

Состојки
250 мл. млеко
1/4 лажичка прашок за пециво
500 кг. брашно
250 гр. шеќер
250 гр. маргарин
250 гр. Nutella
1 лажица рум
5 јајца

Упатство

Со миксер пенасто се матат маргаринот и шеќерот.Се додаваат јајцата едно по едно додека се уште се мати со миксерот.
Брашното и прашокот за пециво се размешуваат.
Наизменично се додаваат млекото и брашното во смесата со јајцата и маргаринот.
Изматената смеса се дели на два дела.Во едниот дел се додава рум а во другиот Nutella.
Тавчето за куглоф се намрсува и се посипува со малку брашно.
Прво се става жолтата смеса а потоа темната. Со виљушка малку се размешуват смесите.
Се пече на 200 степени околу 60 минути.

Колачот може да се пече и во четвртаст плек, а може и да се прелие со чоколадо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş