Сок од грозје

22 септември, 20140
15

Потребни состојки:

  • 5kg црно грозје
  • 1,5l вода
  • 800g  шеќер
  • 20g лимонтус

Постапка:

Одвојте ги зрната грозје, па кратко измешајте ги во електрична мешалка. Додајте ја водата и испасирајте ја смесата.

Добиениот сок ставете го во длабок сад, исчистете го од семките и лушпите кои ќе излезат на површина, па додајте го шеќерот и лимонтусот. Варете додека течноста не зоврие.

Жешкиот сок ставете го во стаклени шишиња и добро затворете.

Брзо и едноставно, а корисно. Освен како сок, овој сируп од грозје може да го користите како сос за десерти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş