Оригинални шненокли

24 септември, 20140
10

Шненоклите се совршени со својата едноставност и баш такви вреди да ги пробате.

Потребни состојки:

  • 700ml млеко
  • 4 јајца
  • 4 лажици шеќер
  • 2 пакетчиња ванилин шеќер
  • 2 лажици бело брашно

Подготовка:

Во 600ml млеко ставете ги кесичките ванилин шеќер и 4-те лажици шеќер и оставете да проврие. Во меѓувреме изматете цврст снег од 4 белки и прстофат сол.

Кога млекото ќе проврие, со лажица спуштајте мали делчиња од белката во млекото. Проварете ги неколку минути, па превртете ги на другата страна.

Не треба да ги варите долго, околу 30тина секунди. Кога ќе забележите дека нивната големина нараснала извадете ги со лажица со дупчиња на голема длабока чинија или длабок сад.

Кога сите шненокли ќе бидат подготвени, направете крем од 4-те жолчки, 100ml млеко и 2 лажици бело брашно. Полека, малку по малку мешајте ги сите состојки додека ги греете на оган. Откако смесата ќе се згусне, тргнете ја од оган.

Во садот во кој ги ставивте шненоклите прелијте го жолтиот крем. Оставете го десертот да се олади на собна температура, па потоа ставете ги во ладилник.

По неколку часа проросете ги со ситно рендано чоколадо и послужете.

recept-za-originalni-snenokli-bas-onakvi-kakvi-treba-da-bidat-02.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş