Се плашат од човекот со различна боја на кожа, без да знаат што направил за нивната ќерка

24 септември, 20140
Се плашат од човекот со различна боја на кожа, без да знаат што направил за нивната ќерка

Моќно видео кое прикажува ситуација во која може да се засрамите од своите предрасуди. Родителите на едно девојче на кое му е направена операција за пресадување коскена срж чекаат за да влезат кај докторот и да ги дознаат резултатите.

Во чекалната до нив седи едно момче со потемна боја на кожата и најверојатно по потекло од друга земја. Тие заради некои свои необјаснети предрасуди се тргаат настрана од него. Тој пак, само седи и чека.

Одеднаш докторот ги повикува сите, а тие повторно се чувствуваат непријатно што мора заедно со момчето да влезат.

Откако им соопштува дека операцијата поминала добро и успешно е пресадена коскената срж, им го претставува момчето кое е нејзин донатор.

Тој го спасил животот на нивната ќерка без никаква предрасуда, а тие бегаат од него без посебна причина.

Понекогаш треба да се обидеме да ги дефинираме предрасудите. Само тогаш кога ќе сфатиме дека немаме логично објаснување и дека луѓето не треба да се делат по боја, раса, вера или пол, ќе знаеме повеќе да ги цениме.

Добрината се гледа на дело:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş