Ова е едно од најимпресивните архитектонски достигнувања кога станува збор за луксузен живот

10 декември, 20140
Луксузната резиденција која го носи името “The Razor Residence”
во калифорнискиот регион Ла Џоли послужи и како дом на Роберт Дауни Јуниор
во улогата на Тони Старк во третото продолжение на филмот “Iron Man”.

Неверојатната куќа се простира на површина поголема од илјада метри квадратни

и истата е изградена во 2007 година.

Нејзиниот неверојатен дизајн, благодарение на кој изгледа како самата куќа да е вметната во планината,

го потпишува Валас Канингам, архитект од Сан Диего.

 


Самата вила е составена од неверојатен број на стаклени површини кои што се издигнуваат од подот

па се до врвот на куќата и истите се обезбедени со цврст бетон.

Благодарение на ваквиот дизајн, куќата има спектакуларен поглед водата и прекрасната околина.


Во рамките на луксузната вила се сместени четири спални соби, шест бањи, домашно кино,

стаклен лифт, подземна гаража, а на покривот од оваа градба се сместени и неколку базени

и специјално опремена фитнес сала.

Опишана како уметничко дело, па дури и скулптура,

оваа куќа благодарение на визуелното влијание на самиот дизајн ја добива титулата

и за едно од најимпресивните архитектонски достигнувања кога станува збор за луксузниот живот.


Доказ дека станува збор за архитектонска креација која никого не остава рамнодушен е и фактот дека,

покрај тоа што била искористена за потребите на филмот,

таа послужила и како место за снимање на реклами на бројни брендови, помеѓу кои е и Келвин Клајн.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ur5SxJ5T86s

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş