Овошјето нема да ви помогне да намалите килограми, еве зошто

5 септември, 20140
2

Иако овошјето има голема количина на витамини, влакна и антиоксиданси, и тоа има свои маани. Поточно, единствената голема маана е што е полно со шеќер таканаречен фруктоза.

Овошјата како банани, грозје, сливи, праски, па дури и некои јаболка содржат повеќе калории и шеќери отколку што мислевте.

Што значи, зголемувањето на килограми не е единствениот здравствен проблем поврзан со зголемената консумација на фруктоза. Таа може и да го зголеми нивото на триглицериди и да им наштети на вашите заби.

Се прашувате кои овошја ви одмагаат да ослабете и не се ваши сојузници?

1 свежа смоква = 2g фруктоза или половина лажичка шеќер

8 цреши = 2.4g фруктоза или половина лажица шеќер

1 парче диња = 3g фруктоза или нешто повеќе од половина лажица шеќер

1 портокал = 3.6g фруктоза или ¾ лажичка шеќер

5 јагоди = 4g фруктоза или 1 кафена лажица шеќер

Чаша сок од портокал = 5g фруктоза или 1 лажичка шеќер

1 банана = 5.5g фруктоза или 1 кафена лажица шеќер

1 мало манго = 6g фруктоза или нешто повеќе од 1 лажичка шеќер

1 грејпфрут = 7g фруктоза или 1 и ½ лажичка шеќер

20-25 зрна грозје = 8.7g фруктоза или речиси 2 лажички шеќер

1 круша = 11g фруктоза или 2 и ½ лажички шеќер

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş