Печени мини капрезе пици

3 септември, 20140
9

Состојки:

  • 2 готови теста за пица
  • 2 домати
  • моцарела сирење
  • марула
  • босилек
  • сол и бибер
  • маслиново масло

Подготовка:

Загрејте ја плотната на скарата, премачкана со малку маслиново масло.
Исечете ги доматите на кругови и зачинете ги со маслиново масло, сол и бибер.
Оставете го тестото за пица малку да се одмрзне и исечете го на помали парчиња.
Намачкајте го тестото со маслиново масло и ставете го на скарата. Печете го околу 5 минути од една страна, додека да добие златно жолта боја. Потоа превртете го од другата страна и наредете врз секое парче тесто по едно парче домат, сецкана марула, зачинете со босилек, па најгоре стевете парче Моцарела сирење.

Печете ги пиците уште 5 минути, додека да се растопи сирењето.
Послужете ги топли.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş