Плодови што личат на органите што ги лечат

26 септември, 20140
25

Еве неколку одлични примери за говорот на природата. Погледнете неколку плодови што личат токму на оние органи за чие лекување срдечно се препорачуваат. 

Домати – срце

1-magichna-povrzanost-plodovi-koi-lichat-na-organite-na-koi-dobro-deluvaat-kafepauza.mk_

Доматот многу потсетува на човековото срце, особено ако се погледнете пресечен на половина. Тој има комори и црвена боја, исто како срцето. Според истражувањата, доматите со богати со железо и калиум, па затоа се одлични за крвта и срцето.

Орев – мозок

Model of a human brain

Ореовото јадро многу очигледно наликува на мозокот. Има лева и десна хемисфера, а наборите изгледаат како мозочните бразди. Општо е познато дека оревот создава невронски преносители за функцијата на мозокот.

Целер – коски

3-magichna-povrzanost-plodovi-koi-lichat-na-organite-na-koi-dobro-deluvaat-kafepauza.mk_

 

Целерот личи на коските и навистина влијае на нивната цврстина. Коските содржат 23% натриум, како и овој вид храна. Доколку не конзумирате доволно натриум преку храната, вашиот организам ќе го црпи од коските кои пак тогаш ослабуваат. Затоа, навалете му на целерот.

Авокадо – матка

4-magichna-povrzanost-plodovi-koi-lichat-na-organite-na-koi-dobro-deluvaat-kafepauza.mk_

Секоја жена треба да го има ова на ум. Авокадото, модриот патлиџан и крушките поволно делуваат на здравјето на матката, а на нејзе и наликуваат. Јадејќи по едно авокадо неделно, хормоните кај жената се урамнотежуваат и се спречува рак на матката и јајниците. Дополнително интересен факт е дека е потребно точно девет месеци за авокадото од цвет да созрее во плод.

Сладок компир – панкреас

5-magichna-povrzanost-plodovi-koi-lichat-na-organite-na-koi-dobro-deluvaat-kafepauza.mk_

Слаткиот компир многу наликува на човековиот панкреас, а делува така што го балансира шеќерот во крвта.

Морков – очи

6-magichna-povrzanost-plodovi-koi-lichat-na-organite-na-koi-dobro-deluvaat-kafepauza.mk_

Родителите секогаш ни велеле да јадеме моркови за да имаме подобар вид. И навистина морковот во пресек необично многу наликува на човековото око. Загледајте се во пресечено парче од морков и практично ќе ги видите зеницата, ирисот и зрачните линии во човечкото око.

Цитрон – дојки

7-magichna-povrzanost-plodovi-koi-lichat-na-organite-na-koi-dobro-deluvaat-kafepauza.mk_

Портокалите и цитрусните овошја воопшто наликуваат на женските дојки и помагаат за движењето на лимфата низ нив, спречувајќи рак.

Ѓумбир – желудник

8-magichna-povrzanost-plodovi-koi-lichat-na-organite-na-koi-dobro-deluvaat-kafepauza.mk_

Ѓумбирот наликува на желудникот, а факт е дека ги ублажува неговите тегоби и надуеноста. Содржи ензими кои се одговорни за катализа на протеините во храната, кои помагаат во варењето и спречуваат грчеви, настанок на чир, оштетување на слузокожата итн.

Печурка – уво

9-magichna-povrzanost-plodovi-koi-lichat-na-organite-na-koi-dobro-deluvaat-kafepauza.mk_

Печурките го подобруваат слухот и се една од ретките намирници кои содржат витамин Д, кој е важен за здравјето на коските, дури и оние ситните кои се наоѓаат во увото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş