Прочитајте ја оваа тажна приказна за жената која има само 29 години и знае дека ќе умре на 1ви Ноември…

10 октомври, 20140
Прочитајте ја оваа тажна приказна за жената која има само 29 години и знае дека ќе умре на 1ви Ноември…
Прочитајте ја оваа тажна приказна за жената која се вика Британи, убавица која е полна со живот, но која сепак се нашла во една сосема безизлезна ситуација. Дознајте и како, таа заедно со своите најблиски, донела една навистина важна одлука.

Што може да направи една личност која се соочила со неизлечив вид на рак и која притоа е потполно свесна за фактот дека нејзиниот суден ден е се’ поблиску и дека притоа ќе почине во најлоши можни болки?

Уште од памтивек луѓето имале некое морбидно тежнеење за тоа некој видовит човек да им го предвиди точниот или судниот ден, па можеби и час, кога ќе настапи нивната смрт. Но, никој со сигурност не би посакал да му биде соопштено дека ќе умре во најголема агонија од тешка и неизлечива болест каква што е ракот на мозокот.

Кога таа дознала дека во нејзиниот мозок всушност се развил глиобластом, неоперабилен тумор во четврт стадиум и дека и преостануваат максимални шест месеци живот, Британи Мејнард одлучила да го сочува своето основно човечко достоинство.

Заедно со својот сопруг, со максимална поддршка и од своите родители, таа донела една навистина храбра одлука, а тоа е дека на први ноември, токму на Денот на мртвите, докторот ќе и вбризга летална доза на лекарства која ќе ја спаси од ужасните маки и ќе и помогне да умре во мир.

– Јас умирам, токму затоа избирам да патам што помалку. Не сакам да минувам низ физичка и емоционална болка, но сакам да го поштедам и своето семејство и фамилија. Верувам дека мојот избор е морален, бидејќи и етички го чини фактот што сепак имам право на избор, објаснува Британи зошто токму се определила за асистирано самоубиство, наместо да чека нејзиниот последен час да тропне во потполна агонија.

Слушнете ја и нејзината приказна:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş