Што е мал, а што е огромен пенис?

30 ноември, 20140
8

Големината на машкиот полов орган варира кај различни мажи како и големината на градите кај жените. Сепак додека за женските гради големината е многу јасно дефинирана, просечната големина на пенисот е сеуште табу тема.

Големината не е секогаш важна, туку суштината лежи во тоа како вашите анатомии се совпаѓаат. Големината, обликот и ширината на пенисот варираат, како и големината на градите, па така за микро пенис може да се смета секој пенис со големина помала од 7см, а во XXL групата влегуваат оние пениси кои се со големина преку 16см.

Дали сте се запрашале што влијае на тоа сексот со еден маж да биде фантастичен, додека сo друг пак, без разлика што сте потполно вљубени во личноста, едноставно не е толку возбудливо? Ние го имаме одговорот.

Ништо не ви дава поголема сексуална самодоверба, колку сознанието дека кога вашите тела ќе се спојат се случува вистински бум во вашиот кревет. Она што посебно може да ве загрижува е тоа што сега не сте толку заљубени во сегашниот партнер, колку што сте биле во вашиот бивш, со кој уживањето во креветот не ви носел сексуални експлозии како што е случај со новиот партенер. Во што е проблемот?

Неодамнешно истражување покажало дека на жените им е полесно да достигнат врв во сексуалното уживање доколку големината на пенисот на партнерот е поголема. Сепак, работите не се така едноставни, бидејќи и женската анатомија, како и машката е различна во поглед на големината и обликот. Големината не е секогаш важна, туку суштината лежи во тоа како вашите анатомии се поклопуваат.

Големината, обликот и ширината на пенисот варираат, како и големината и обликот на градите. Студијата спроведена на универзитетот Улстер открива дека просечен пенис (во ерекција) е долг околу 14см и има обем од 12см, а на поголемиот дел од мажите оваа големина им опаѓа за 3см и во обем и во должина кога не е во ерекција. Димензиите под 7см се сметаат за димензии на микропенис, а се што е над 16см спаѓа во категорија XXL.

Хируршки зголемување на пенис е во подем, но иако студијата укажува на тоа дека на жените им е полесно да постигнат вагинален оргазам со одреден партенр, тоа сепак не е единствен фактор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş