Температурен шок: Од среда вистинска зима!

20 октомври, 20140
15

Значителен пад на температурите не очекуваат од среда, за кога хидрометеролозите најавуваат влажен и студен бран со пообилни врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во западните и северните делови ќе преминуваат во снег.

Температурата во четврток ќе биде за десеттина и повеќе степени пониска во однос на претходните денови. Потоа ќе преовладува променливо облачно, студено и ветровито време со слаб локален дожд, а на планините со слаб снег.

Темературите од среда нема да го надминат 10тиот степен а зголемената облачност ќе резултира со врнежи кои во четврток ќе бидат поинтензивни.

Најниска температура не очекува во четврток и петок. Утринските ќе се движат од -2 до 1 степен, а дневните од 7 до 10 степени.

Слично време не очекува и во пследната недела од октомври, со таа разлика што температурите ќе се намалуваат, но облачност нема да има.

До крајот на октомври, утрискитетемператури ќе одат и до -5 а максимлните дневни темпертури нема да надминуваат 7 степени.

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со зголемена облачност попладне, а претпладне по котлините со магла.Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а дневната од 20 до 26 степени.

Во Скопје претпладне ќе има магла, а преку денот ќе биде умерено облачно. Утринската температура ќе се спушти до шест, а дневната ќе се искачи до 23 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş