Тесто за совршени палачинки

1 октомври, 20140
7

Ако сакате да го погодите точниот рецепт за совршените палачинки, следете ја оваа постапка.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 4 шолји брашно
  • ½ литри млеко
  • 100 ml кисела вода
  • 1 прстофат сол
  • 1 лажичка шеќер

Подготовка:

Изматете ги јајцата, додајте им сол, шеќер и млеко. Додајте брашно и матете додека не ги стопите грутките кои се прават во тестото.

Ова главно зависи од брашното, но треба да добиете многу густа смеса за палачинки.

Додајте ја киселата вода и промешајте.

Оставете ја смесата да отстои 20-ина минути, а потоа печете ги палачинките на силен оган.

Наполнете ги со омилениот вкус и уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş