10 начини на кои сода бикарбоната ќе ви го олесни животот

12 декември, 20150
8

Сода бикарбоната ја има во секое домаќинство, но многу често нејзината употреба ја земаме здраво за готово. Освен нејзините основни намени, погледнете уште 10 начини на кои сода бикарбоната може да ви го олесни животот.

Statija gallery photo

Користете сода бикарбона како дезодоранс за пазуви. Нанесете еден слој со помош на пуфка за пудра.

Statija gallery photo

За свеж здив, измешајте половина лажичка сода со малку вода и направете гаргара.

Statija gallery photo

Зачувајте го свежото цвеќе во вазната подолго, додавајќи една лажичка сода бикарбона во водата.

Мијте ги овошјето и зеленчукот со сода бикарбона.

Statija gallery photo
Statija gallery photo
Направете поубав омлет со додавање на пола лажичка сода бикарбона на секои три јајца.
Statija gallery photo
Ставете една шолја сода бикарбона во ВЦ школката, оставете ја да отстои еден час и пуштете вода. Содата ќе ја исчисти школката и ќе го апсорбира непријатниот мирис.
Statija gallery photo
Исчистете го фрижидерот со сода бикарбона, за непријатните мириси да исчезнат.
Statija gallery photo
Омекнете ги стврднатите четки во домот со тоа што ќе ги зовриете во раствор од 1 литар вода, 1/4 шолја оцет и една шолја сода бикарбона.
Statija gallery photo
Ставете малку сода бикарбона по крзното на вашето милениче и исчеткајте го за да му го освежите крзното и да се ослободите од непријатниот мирис.
Statija gallery photo
Ставете сода бикарбона на скарата и исплакнете. Ќе свети како нова.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş