Болеста почнала да и го јаде телото – Вака денеска изгледа бебето што ја победи смртта

3 декември, 20150
Болеста почнала да и го јаде телото – Вака денеска изгледа бебето што ја победи смртта

11 месеци по нејзиното доаѓање на овој свет започнала нејзината ноќен кошмар: Гушење, кашлање и помодрување на кожата. Нејзините родители веднаш ја однеле во болница.

Таму откриле виолетова точка на носот, а таа морала да биде пренесена во специјална клиника.

По доаѓањето, веќе целото тело и било прекриено со дамки. Хармони- Роуз боледува од менингитис, воспаление на мембраните кои заштититуваат мозокот.

Инфекцијата била премногу опасна. Во иднина во ткивото доколку не стига доволно крв – човек е осуден да изгние жив.

Докторите прогнозирале дека шансите да преживее се само 10%. Двете раце и нозе, како и носот морале да бидат ампутирани.

Девојчето се борело и ја победило болеста. Дурри и без раце и нозе се учи да лази. А наскорро ќе ја добие и својата протеза.

Со многу виталност и енергија, штотуку го прославила својот втор роденден.

На Фејсбук страницата „Hope for Harmony“ семејството собрало средства за понатамошно лекување и вакцинирање.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber