Чоколадна торта готова за 15 минути

29 мај, 20150
6

Наместо празниците да ги поминете покрај рерната во кујна, слаткиот и брз спас се крие во тортата која може да ја направите за 15 минути.

Рецептот кој ќе ви заштеди време и осигура слатко уживање на празничната трпеза е следниов:

Состојки:

  • 30g какао во прав
  • 90g брашно
  • Малку сол
  • Прашок за печиво
  • 20g шеќер
  • 6 мали лажички билно масло
  • 80мл млеко
  • ½ лажица екстракт од ванила

Подготовка:

Помешајте ги сувите состојки. Потоа додајте ги течностите и добро промешајте.

Смесата ставете ја во мал калап за торта, а ако сакате поголема количина зголемете ја количината состојките пропорционално.

Печете на 180 степени околу 12 до 15 минути.

Ако сепак сакате малку да ја декорирате тортата, чоколадната глазура или растопениот еурокрем е секогаш ефектно решение.

Наместо празниците да ги поминете покрај рерната во кујна, слаткиот и брз спас се крие во тортата која може да ја направите за 15 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş