Дали често ви доцни менструалниот циклус? Дознајте која е причината за тоа

13 април, 20150
1

Бременоста не е единствената причина поради која што може да доцни менструалниот циклус.

Менструацијата може да се одложи и како последица на хормонални нарушувања, промени во секојдневите навики и стрес.

Во продолжение погледнете шест причини зошто не треба веднаш да стравувате од бременост ако ви доцни неколку дена.

Брзо слабеење

Анорексија и булимија, како и некои диети, имаат големо влијание врз менструалниот циклус, како и чести и тешк тренинзи.

Стрес

Стресот има големо влијание на вашиот циклус. Значи, ако имате проблем во семејството, на работа, или сте нешто малку повеќе вознемирени знајте дека тоа може да го наруши вашиот циклус.

Тироидна жлезда

Ако имате проблем со тироидната жлезда, циклусот може да биде одложен.

Хронична болест

Хронична болест која се лечи може да биде голем стрес за вашето тело и да доведе до промени во менструалниот циклус.

Апчиња за контрацепција

Ако сте пиеле апчиња за контрацепција, хормоните може да се нарушат, а со тоа, најверојатно, ќе има промени во циклусот. Исто така може да се случи ако одеднаш се престане со користење на некои од споменатите апчиња против несакана бременост, менструацијата може да биде одложена за неколку месеци.

 

Менопауза

Кога на жените помлади од 40 години им се наруши рамнотежата на хормоните може да предизвика рана менопауза.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş