Ќе се изненадите: 12 факти за Сирија кои многумина не ги знаат!

18 ноември, 20150
6

Овие 12 факти сигурно ќе ве заинтересираат и ќе ви откријат нешто што досега не сте го знаеле.

Сирија, официјално „Сиријска Арапска Република“, во која се војува повеќе од четири години, денес е уништена земја. Во најдобар случај би и требале неколку децении да се опорави.

Порталот altermainstreaminfo донесува 12 факти кои многумина не ги знаат за Сирија:

Сирија отсекогаш била отворена кон општеството и западната култура како ниту една друга арапска земја.

Сирија е единствена арапска земја со секуларен устав. Исламскиот закон е противуставен.

Пред 2011 Сирија била единствена земја во регионот без војни и внатрешни судири.

Сирија е единствена земја која ги прифаќа ирачките бегалци без дискриминација.

Семејството на сиријскиот претседател Башар Ал-Асад припаѓа на алавитите, огранок на шиитскиот ислам.

Петмина папи биле со сиријско потекло. Верската толеранција е единствена во таа земја.

Околу 10 отсто од населението во Сирија припаѓа на една од многуте христијански цркви во таа земја. Во останатите арапски земји христијанската популација брои помалку од 1 отсто.

Во Сирија жените не се принудени да се покриваат со превез, бурка или чадор.

Сиријските жени во здравството и образованието имаат еднакви права како и мажите.

Сирија е единствена медитеранска земја која се уште е сопственик на своите нафтени компании.

Сирија има нафтени резерви од 2.500 милиони барели.

Сирија е единствена арапска земја која не должи на Меѓународниот монетарен фонд.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber