Кога мислиме земја од соништата, мислиме на Шведска

25 декември, 20150
2

Древното Кралство Шведска е една од најпознатите високо развиени земји и со години котира меѓу првите позиции во светот по квалитетот и стандардот на живеење.

Во оваа средина и природата е во совршена состојба. Шведска е земја со живописни острови, густи шуми, длабоки езера, скандинавски планини со ски-центрите и, се разбира, Лапонија – така што во зима, земјата буквално се претвора во бајка.

Ако тргнете да се прошетате низ улиците во Стокхолм, тешко е да не подлегнете на искушението и не застанете во едно од многуте кафулиња, каде мирисот на вино и свежи ролни со цимет и ѓумбир доминираат во просторот.

Стокхолм се наоѓа на 14 острови поврзани со мостови. Не смеете да пропуштите да се прошетате по неговиот централен дел – Гамла Стан (или Старата Чаршија), да посетите некој дворец, галерија или едноставно да минувате низ тесните улички со калдрма и шарени куќи на чиј што покрив во срцето на сите живее Карлсон.

Гамла Стан

s1

Божиќ во Стокхолм

s2

Метрото во Стокхолм – едно од најубавите и најнеобични во светот

s3

Единствената трамвајска линија во градот

s4

Атмосферата низ улиците 

s5

Природата почнува речиси во градот

s6

Шведска не е убава само во зима

s7

Градското собрание, каде што се доделува Нобеловата награда

s8

Стариот дел на градот. Урбан план и многу дух

s9

Смената на стражата во близина на кралската палата

s10

Васа – единствениот добро сочуван брод пред 400 години

s11

Шведска има сочувано многу замоци

s12

Средновековен замок вокој се наоѓа на мал остров во средината на реката

b2815d

 

Водата во Стокхолм

s14

Рибарското село Фелбака на западниот брег на Шведска

s15

Мала куќа на езерото.  Би сакале целата зима да ја поминеме таму

s16

Средновековен град во Скандинавија

s17

Хотел сместен во коцка на дрво

s18

Ски центрите во Шведска им се допаѓаат и на почетниците и на искусните скијачи

s19

Поларната светлина во Кирунa – најсеверниот град во Шведска

s20

Можете да одите на патување до Ледениот хотел во Лапонија

s21

Па дури и да останете таму една ноќ, на минус 5C

s22

Можете да отидете на снежно сафари на санки

s23

…или на санки што ги влечат кучиња…

s24

…а потоа да се вратите во Стокхолм и да си посакаме Среќа Нова

s25

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber