Колку калории има во храната која ја внесуваме секојдневно?

21 август, 20150
6

Сте се запрашале ли колку калории има во тоа што го јадете?
Можеби кога купувате храна погледнувате на амбалажата колку калории има?
Можеби тоа не ви е важно,па не сте обратиле внимание.
Знаете ли дека ако знаете колку калории има тоа што го јадете може да ве замисли и помогне да ослабете?
Дали е здраво тоа што можеби ни е наша омилена храна?
Зарем ова не не води барем до некаде поздрав живот?
Кое е вашето мислење?

Ако сте на нискокалорична диета, оваа табела ќе биде добар извор на информации за вас. Колку калории има во 100 грама…
Месо и месни производи
Говедско филе 140
Мелено говедско -215
Говедско печено -160
Говедски гулаш -140
Телешко печено -106
Свинска шницла -176
Свинско печење -292
Свински гулаш -244
Печена гуска -360
Зајак -152
Сланина -620
Виршли -296
Мортадела -345
Шунка -428
Печеница -303
Јетрена паштета -314
Мешано мелено месо -260

Риба и морски плодови
Ослич -105
Сардина -175
Скуша -180
Пастрмка -102
Сом -175
Шкампи -98
Пржени лигњи -169

Житарки
Бел пченичен леб -230
Пченкарен леб -317
Пжан леб -224
Интегрален леб -205
Бело пециво -275
Двопек -380
Мусли -380
Варени тестении -164
Варени тестенини со јајца -184
Бел варен ориз -106
Кафеав варен ориз -110

Млеко и млечни производи
Млеко 3,5%масти -64
Млеко 1,5%масти -47
Свежо млеко -38
Кисело млеко -196
Чоколадно млеко -68
Јогурт 3,5%масти -63
Јогурт 1,5%масти -44
Свежо кравјо сирење -78

Јајца
Пржено јајце -125
Тврдо варено јајце -75

Зеленчук
Печен компир -121
Варен компир -70
Помфрит -264
Грашок -69
Домати -17
Кечап -112
Бела зелка -25
Црвена зелка -21
Кисела зелка -16
Спанаќ -15
Варен грав -108
Краставици -12
Пченка -89
Маринирани маслинки -142

Овошје
Јаболки -52
Круши -46
Цреши -59
Сливи -50
Јагоди -33
Малини -36
Грозје -70
Портокали -43
Банани -81
Киви -50

Апетисани
Ореви -666
Лешници -643
Бадеми -599
Кикирики -571
Костени -196

Масла и масти
Путер -717
Маргарин -720
Мајонез -717
Маслиново масло -887
Сончогледово масло -898
Свинска маст -898

Кондиторски производи
Млечна чоколада -526
Чоколада со лешници -556
Какао -298
Наполитанки -472
Сладолед -210
Мед -302
Шеќер -399

Алкохолни и безалкохолни пијалоци
Црно вино -74
Бело вино -79
Пиво -45
Билни чаеви -1
Сок од јаболка -48
Сок од боровница -50
Кока-кола -42

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit