Компир на шведски начин

16 ноември, 20150
Компир на шведски начин

Ако ви здодеало да пржите помфрит или да правите пире, еве еден нов едноставен рецепт за подготовка на компир.

Состојки

4 компири од средна големина

главица лук

маслиново масло

парче путер

гранче рузмарин

сол

бибер

зачини

Подготовка:

Компирот исечете го на ливчиња, како што е прикажано на видеото во прилог.

Во тавче пропржете ги на маслиново масло лукот и рузмаринот. Со истото масло добро натопете ги компирите.

Наредете ги компирите на хартија за печење и посолете ги и побиберите, ставете ги во загрена рерна и печете ги на 180 степени околу 60 минути.

Во тавчето во кое го греевте маслиновото масло, додадете парче путер и растопете (со рузмаринот и лукот). Со растопениот путер премачкајте ги добро печените компири, посипете зачин и послужете.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber