Најчестите причини заради кои мажите го напуштаат бракот

28 март, 20151
1

Браковите не се распаѓаат преку ноќ. Тие обично завршуваат по години напорно поправање на работите. А кога се ќе заврши, повеќето луѓе се свесни за точката која ги довела до развод.

Ако ги прашате разведените мажи, еве зошто тие најчесто го напуштаат бракот:

1. Изморени се од женските бесни напади

Имав сообраќајна несреќа, ја изгубив работата и паднав во депресија заради смртта на близок член во семејството, а мојата жена сакаше златен часовник. И реков дека моментално не смеам да трошам пари. Таа отиде во бањата и плачеше со часови. Тоа беше прв пат кога не изреагирав на нејзините солзи. По неколку часа дојде и ме праша дали сакам развод. Тоа до тогаш не ми падна на памет, но тоа беше моментот кога сфатив дека всушност ми треба тој развод.

2. Недостиг на доверба

Сфатив дека е готово кога се фатив себеси како ги фотографирам сообраќајните знаци на патот од работа до дома кој трае 25 минути. А сето тоа само да и докажам дека не ја изневерувам. Кратко потоа ја напуштив.

3. Живот како цимери

За време на последната година од заедничкиот живот повеќе бевме цимери, отколку љубовници. Веќе не сакаше да поминува време со мене, престанавме да се тушираме заедно  и започнавме да спиеме во различно време. Таа беше несреќна. Јас пробав да го спасам бракот, но знаев дека конечно е готово кога ми кажа дека повеќе не ме сака.

4. Кога пресметките не се поклопуваат

Бев 7 месеци на службен пат, а дома затекнав жена во петти месец од бременоста. Не сум некој математичар, но овде не беше многу комплицирано.

5. Кога таа не ја разбира машката депресивност

И раскажував како се чувствувам депресивно и потиштено. И ја опишав мојата состојба, а таа ме исмеа. Буквално ми се изнасмеа во лице. Тогаш сфатив колку не сум и важен.

6. Кога мажот сфаќа дека таа не верува во неговите соништа

Пред 5 години и кажав дека сакам да си одам од војска и да станам доктор. Таа е научник, но се однесува како тоа да е најсмешната работа која ја слушнала. Замислете да истражувате и да се трудите да постигнете нешто, а тогаш саканата личност да ви се изнасмее со неверување. Пред 4 недели отворив медицинска школа. Сигурно ќе биде изненадена ако ме изгугла.

7. Индиферентност кон изневерувањето

Пред неколку месеци престанаа да ме погодуваат нејзините изневерувања. Бесот исчезна и тогаш конечно разбрав дека е готово. Сега можам да го планирам разводот.

8. Кога на прво место се децата

Мојата жена и јас се сложувавме супер, но со тек на време нејзиниот однос со мојата ќерка од минатиот брак (која живееше со нас) стануваше се полош и полош. Се обидов да не ја кривам. Одев на советување, но таа ми велеше дека нешто не е во ред со мене. Тогаш мојата ќерка и јас си заминавме од дома. Се надевав дека таа ќе се покае и предомисли, но тоа не се случи. Морав да го направам тоа што е исправно за моето дете.

One comment

 • Igor

  25 јули, 2015 at 07:41

  Eve vi dve vistinski slucki..

  So ednata od koga pocina majka mi posle dva dena zapocna so mene raspravija za banalni gluposti od tipot kolku ne i se dopagjaat konzolite za ogledaloto vo veceto sto jas gi kupiv i staviv. Kako samo moze da se saka sebesi tooolku mnogu poveke i da ne te custvuva deka si seriozno povreden od smrtniot slucaj pa uste da ti se dere za mocanite konzoli. Odednas sfakas so kogo si i si odis za da ne bides kompletno unisten od nejzinoto ego.

  Vtorata bese nezadovolna od se namerno go turna brakot vo raspad. Posle se otvorija rabotite deka samo posle nekolku meseci i se nasmeala srekata povtorno i deka gi ceka svatovite od Anglija Ova mi go kaza majka za da me povredi poveke. Arno ama svatovite ne dojdoa a ne dojde nitu zetot. Koga ke razmislis malku so poladna glava ke svatis deka vrska za potencijalen brak ne se sozdava za dva meseca. Zamislete posle 7 godini razvod majka i mi se dere mene da trcam po sin mi koj puka petardi i ne se pribira doma. Najnormalno dobi odgovor da ja povika drugata sreka sto i se nasmeala na kerka I. Zakute i od togas glas ne i se slusa.
  Ma sve e ok edinstveno sto ostana bolkata deka sin mi e dete na razvedeni roditeli koi se mrazat.Gopod neka mu e na pomos.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş