Направете домашна верзија на чоколадо Тоблероне!

27 јануари, 20150
7

Ако ги имате сите потребни состојки дома, разубавете си го денот со брза подготовка на домашно чоколадо кое неверојатно потсетува на познатото Тоблероне.

СОСТОЈКИ:

300 грама чоколадо
300 грама лешник
3 јајца
300 грама путер
300 грама бисквити
300 грама шеќер

ПОДГОТОВКА:

1. Карамелизирајте 200 грама шеќер. Во карамел измешајте 200 грама препечени лешници. Ставете ја смесата на мрсна чинија па оставете ја да се олади. Останатиот шеќер измиксајте го со јајцата, а путерот разматете го посебно и соединете го со јајцата, потоа додајте растопена чоколада и 100 грама мелени лешници.

2. Иситнетите лешници измешајте ги во смесата, па додајте мелени бисквити. Се` добро промешајте и ставете во троаголен калап.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş