Неколку едноставни рецепти за разубавување на вагината

1 мај, 20150
9

 

Како и сите други делови од телото, така и кожата на вагината има потреба да биде негувана.

Салоните за убавина низ светот нудат најразлични маски и третмани кои ја подобруваат мекоста и еластичноста на женскиот полов орган и го враќаат во форма.

Во прилог следат неколку едноставни рецепти кои можете да ги направите во својот дом и да се погрижите кожата на вашата вагина секогаш да биде во одлична состојба.

Папаја маска за чистење мртви клетки

Потребни состојки:

 • половина папаја
 • сок од половина лимон
 • 1 пакетче желатин

Состојките ставете ги во блендер и од нив направете паста која потоа ќе ја нанесете на претходно измиената вагина. Оставете од 2 до 5 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

Маска со смирувачки ефект

Потребни состојки:

 • 2 лажици кисело млеко
 • 1 лажица мед

Маската со помош на памук натапкајте ја по целата површина на вагината и оставете да отстои 5 минути. Потоа исплакнете и измасирајте го местото со витамин Е масло.

Вагина детокс со водена пареа

Потребни состојки:

 • 1 литар вода
 • една рака мешавина од суви билки (лаванда, рузмарин, роза, невен, босилек, оригано)

Зовријте ја водата и оставете ги билките 10-тина минути да отстојат во неа. Потоа клекнете врз садот со топлата вода која испарува или пак седнете на специјално направен стол за оваа намена. Внимавајте водата да не биде премногу топла за да не се изгорите. Овој третман ги отвора порите на кожата, го намалува стресот и ги намалува менструалните болки.

Маска за подмладување на вагината

Потребни состојки:

 • 1 лажичка кокосово масло
 • 1 лажичка крема со витамин Е
 • 1 лажичка мед
 • 1 белка

Убаво измешајте ги сите состојки, па потоа ставете ги во микробранова и малку загрејте ги. Млаката течност нанесете ја на вагината и оставете да делува 15-тина минути, па потоа измијте се. За најдобар ефект нанесувајте ја маската 7 дена по ред.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş