Од овие седум банани знаете ли која е најдобра за вашиот организам?

31 март, 20150
5

Сте се запрашале ли некогаш во кој стадиум на зрелост бананите се најдобри за вашиот огранизам?

Еве го резултатот од здраственото истражување спроведено во Јапонија. Комплетно зрела банана ја произведува супстанцата TNF или фактор некроза, која има способност да се бори против штетните материи што сте ги внеле во вас.

Како бананата зрее и развива темни точки, што повеќе точки има, тоа значи де е побогата со состојки што го подобруваат имунитетот. За разлика од помалку зрелите банани, скробот се уште не е претворен во шеќер, а со тоа благотворното дејство е помало.

Колку овошјето е позрело, во себе содржи антиканцерогени својства, пренесуваат странските медиуми. Во истражувањето е направена споредба со грозје, јаболко, лубеница, ананас и круша, но бананите содржат најмногу антиканцерогени состојки и витамини кои се добредени во нашето секојдневие.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber