Палачинки полнети со сос од јаболка

3 декември, 20150
3

Крцкави, сочни и ароматични, а толку едноставни за подготовка.

Потребни состојки (зависно од количината која ја подготвувате):

  • Домашно подготвени палачинки или купечки тортиљи
  • Исечкани и излупени јаболка
  • Карамела сос или стопени карамели
  • Цимет и шеќер во прав
  • Крупен шеќер

Сосот подгответе го на следниов начин:

Исечкајте ги јаболката и ставете ги во големо тенџере. Додајте го сосот од карамела или карамелите и оставете да се стопат. Додајте цимет и шеќер во прав по вкус. Подварете го сосот на тивко додека јаболката не омекнат.

https://www.youtube.com/watch?v=4igLpdLuiHs

Палачинките или тортиљите наполнете ги со него, замотајте, премачкајте со матено јајце и проросете со крупен шеќер и цимет.

Ставете во тава обложена со мрсна хартија и печете 15-тина минути додека не заруменат.

desert-na-denot-palacinki-polneti-so-sos-od-jabolka-02.jpg

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber