Поопасен од хероин и кокаин: Алкохолот убива по еден човек на секои 10 секунди!

30 ноември, 20150
4

Алкохолот е најопасна супстанца за животот на луѓето – научниците тврдат дека на секои десет секунди по еден човек умира од претерана конзумација на алкохол.

Истражувачите на основа на повеќе параметри ја измериле погубноста на некои супстанци по здравјето на луѓето.

Листата на фактори на кои влијаат опасните супстанци подразбирале и стапка на смртност, зависност, ментални оштетувања, губење на дом или работа, криминална активност, нанесување телесни повреди и материјална штета нанесена на државата.

Според тие критериуми, алкохолот е на прво место опасни супстанци, а следат хероинот и кокаинот.

Најмалку 3,3 милиони луѓе годишно умираат од претерана конзумација на алкохол.

Според податоците на Светската здравствена организација, тоа е 5,9 отсто од вкупната стапка починати годишно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş