Прошетајте со поглед низ местата кои инспирирале сцени во дизниевите цртани филмови

17 ноември, 20150
3

Светот крие неверојатни места, кои секојдневно инспирираат врвни уметници и автори да ги создаваат своите најдобри дела. Можеби нема да ви се верува, но голем дел од местата кои нè одушевуваат во цртаните филмови на Дизни се рефлексија на локации од реалноста.

Од историски замоци и уникатни пејсажи до цели градови низ светот – прошетајте со поглед низ местата кои инспирирале сцени во дизниевите цртани филмови.

„Заспаната убавица“ – Замокот Нојшвајнштајн во Германија

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Замрзнатото кралство“ – Црква св. Олаф, Норвешка

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Убавицата и ѕверот“ – Алзас, Франција

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Замрзнатото кралство “ – Леден хотел, Квебек, Канада

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Златокоса“ – Мон Сен Мишел, Франција

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Снежана“ – Замок Алкасар де Сеговија, Шпанија

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Аладин“ – Таџ Махал, Агра, Индија

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Малата принцеза сирена“ – Шато де Шијон, Швајцарија

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Мулан“ – Забранетиот град, Пекинг, Кина

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Нагоре“ – Ангелски водопади, Боливар, Венецуела

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Ѕвонарот на Богородичната црква во Париз“ – Богородичната црква, Париз, Франција

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Авантурите на царот“ – Мачу Пикчу, Перу

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Убавицата и ѕверот“ – Дворецот Шамбор, Франција

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Златокоса“ – Фестивалот на светлината Дивали, Тајланд

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Храбро срце“ – Замок Ејлен Донан, Шкотска

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Автомобили“ – Градба во Тексас

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

„Атлантида: Изгубената империја“ – Ангкор Ват, Камбоџа

Места кои се инспирација за Дизни Места кои се инспирација за Дизни

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş