Што му порачал Путин на Обама за Нова година?

1 јануари, 20150
9
Кремљ денес објавил неколку новогодишни пораки пратени до шефови на држави и меѓународни организации како што се Олимпискиот комитет и ФИФА.

Рускиот претседател Владимир Путин во новогодишната честитка до американскиот претседател Барак Обама, порачал дека Москва и Вашингтон ја делат одговорноста за мир во светот, но и дека нивните билатерални односи треба да бидат рамноправни.


Кремљ денес објавил неколку новогодишни пораки пратени до шефови на држави и меѓународни организации како што се Олимпискиот комитет и ФИФА.

Укажувајќи на 70-годишнината од сојузничката победа во Втората светска војна, Путин истакнал дека таа треба да послужи како потсетник на “одговорноста која Русија и САД ја имаат за одржување на мирот и меѓународната стабилност”.


Москва се согласува за унапредување на односите, но доколку постои “рамноправност и взаемно почитување”. Според AP, на списокот државници кои добиле порака од Кремљ, не се нашол украинскиот претседател Петро Порошенко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş