Убавите жени раѓаат девојчиња

27 септември, 20150
15

Американски научници открија дека убавите жени раѓаат повеќе девојчиња. Во истражувањето учествувале 1244 жени и 997 мажи. Целта на истражувањето била да се разбере зашто понежната половина на човештвото станува се поубава, додека еволуцијата кај посилниот пол е прекината по овој критериум до нивото на речиси пештерски човек.

Резултатите покажуваат дека убавите жени многу често добиваат девојчиња. Тие од својата страна го примаат поголемиот дел од генетскиот ген на мајките и исто така имаат убаво поколение од нежниот пол. Така еволуцијата убавите карактеристики оди многу побрзо по женската линија отколку по машката.
Според научниците еден од одговорите на овој феномен се крие во фактот дека жените и денес, како и во пештерската епоха, не избираат убави мажи за брак и продолжување на родот.
Тие се водат од други решавачки фактори – способноста на мажот да обезбеди заштита и атмосфера за жената и децата.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş