Загатка на денот: Колку тежи рибата?

30 ноември, 20153
16

Ако сакате да си го раздвижите мозокот, веруваме дека овој предизвик со пресметување ќе ви биде забавен.

Можете и да си запишувате, ако така ви се чини полесно.

Опашката на рибата тежи 2 килограми.

Главата на рибата тежи колку опашката и половина тело.

Телото на рибата тежи колку главата и опашката.

Колку килограми тежи целата риба?

Добро размислете, прочитајте повеќе пати и пресметувајте.

 

3 comments

 • Eli

  3 декември, 2015 at 15:11

  Vo voda ili na suvo?

  Reply

 • Aleksandar

  1 декември, 2015 at 07:23

  Opaska 2 kg.
  Glava 6 kg.
  Telo 8 kg.
  Vkupno 16 kg.

  Reply

 • марјан

  30 ноември, 2015 at 23:13

  16kg

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş