Американците конечно признаа: Рускиот “S-400” е неуништлив!

5 јануари, 20160
6

Американскиот експерт за безбедност, Тајлер Роговеј, смета дека рускиот противвоздушен систем “S-400” е речиси неуништлив.

Роговеј предупредува дека тој систем е толку квалитетен што не може да биде уништен ни од американскиот авион “Boeing EA-18 Growler” ниту било кое друго вооружување ако нема поддршка.

Според него, на рускиот “S-400” може да му конкурира само сложен систем кој опфаќа средства со радио-електроника, набљудувачки системи, како и разгледување на сите можни планови за напад.

– Системот “S-400” поседува единствени борбени способности и речиси е неуништлив. Рускиот ракетен систем посебно е опасен кога претставува дел од комплексен состав на противвоздушна одбрана – прецизирал Роговеј.

Војската на САД неколку пати покажала загриженост по одлуката на Русија во својата база во Сирија да го распореди противавионскиот ракетен систем “S-400”.

Еден американски службеник објаснува дека тој систем “претставува голема закана за сите”.

“S-400 Triumph” е противвоздушен систем кој користи проектили земја-воздух и може да ги собори сите видови на летала – од авиони до балистички и крстаречки проектили.

Системот истовремено може да следи околу десет мети, а дострелот изнесува до 400 километри.

Истовремено, системот може да соборува мети на висина од 30 километри. Целиот систем е сместен на мобилни воени возила, а може да се постави и да се активира за само пет минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş