Чешки колач кој морате да го пробате!

28 октомври, 20160
8

СОСТОЈКИ ЗА КОРА:

 • 6 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 4 лажици какао
 • 5 лажици мелени ореви
 • 2 лажици брашно

СОСТОЈКИ ЗА ФИЛ:

 • останатиот прелив за кората (млеко + шеќер)
 • 150 гр мелени ореви
 • 125 гр маргарин
 • изрендано чоколадо

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Разматете ги белките, па додајте шеќер мешајќи постепено. Потоа во смесата додајте жолчки и матете уште малку. Потоа во смесата додајте какао, ореви и брашно и матете додека сè не се соедини.
 2. Кората печете ја на 200 степени околу 20 минути.
 3. За преливот за кора згответе 150 шеќер во 200 мл млеко.
 4. Кога кората ќе ја извадите од рерна, додека е врела прелијте ја со половина од овој прелив и оставете ја да се излади.
 5. Во останатиот врел прелив додајте ги оревите па оставете да се излади. Додајте разматен маргарин и со филот намачкајте ја разладената кора.
 6. Преку филот изрендајте црно чоколадо и послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi