Компир кој се топи во уста – готов за половина час!

12 септември, 20160
2

Дека компирот е намирница која може да се комбинира и подготвува на бројни начини веќе е добро познато. Овој пат ви пренесуваме едноставен рецепт – потпечен компир со кисела павлака.

Состојки

  • 1/2 кг компир
  • 50 гр пармезан
  • 500 мл павлака за готвење
  • 3 чешниња лук
  • сол
  • пипер
  • зачин по желба

Начин на подготовка:
Излупете ги компирите и кратко варете ги, па исечете ги на парчиња.

Додајте ги сите останати состојки и сè заедно ставете во сад за печење.

Печете во однапред загреана рерна на 180 степени половина час.

Кога компирот ќе зажари, извадете го од рерна и истурете го вишокот од течноста во посебен сад. Вратете ги компирите во печка уште пет минути и вашето јадење е готово!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi